Ćwiczenia Korekcyjne Na Lordozę Lędźwiową

Spis treści

  1. Co to jest lordoza lędźwiowa?
  2. Objawy lordozy lędźwiowej
  3. Ćwiczenia korekcyjne na lordozę lędźwiową
  4. Podsumowanie

Co to jest lordoza lędźwiowa?

Lordoza lędźwiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który występuje w kształcie litery „S”. Jest to ważny element struktury kręgosłupa, który utrzymuje odpowiednią postawę ciała i zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Lordoza lędźwiowa jest czasami nazywana „wklęsłym kręgosłupem”.

Objawy lordozy lędźwiowej

Objawy lordozy lędźwiowej mogą obejmować ból pleców, bóle karku, obrzęk i skurcze mięśni, sztywność, trudności w wykonywaniu codziennych czynności oraz pogorszenie postawy. Innymi objawami lordozy lędźwiowej są trudności w oddychaniu, problemy trawienne, uczucie ciężkości w kończynach dolnych, bóle w kończynach i inne dolegliwości.

Ćwiczenia korekcyjne na lordozę lędźwiową

Lordoza lędźwiowa może być skutecznie leczona za pomocą ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić postawę. Ćwiczenia korekcyjne na lordozę lędźwiową mogą obejmować:
  • Mostki - pozycja na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, z ziemią w środkowym i bocznym obszarze kręgosłupa.
  • Wznosy bioder - leżąc na plecach ze stopami na podłodze, wyprostuj kolana i napnij mięśnie brzucha, by unieść biodra i plecy z podłoża.
  • Kocie grzbiety - pozycja na czworakach, napinając mięśnie brzucha i wyciągając szyję, naciągając dłońmi, by podnieść klatkę piersiową do góry.
  • Unoszenie nogi - pozycja stojąca z jedną nogą wyprostowaną, drugą nogą unoszoną do tyłu, trzymając ją przez około 10 sekund.
  • Czworak - pozycja na czworakach z rękami na podłodze, unosząc jednocześnie plecy i biodra do góry.

Podsumowanie

Lordoza lędźwiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może powodować ból pleców, bóle karku, obrzęk i skurcze mięśni, sztywność, trudności w wykonywaniu codziennych czynności oraz pogorszenie postawy. Ćwiczenia korekcyjne na lordozę lędźwiową mogą pomóc wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić postawę. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub lekarza, aby uniknąć kontuzji.

Czytaj też:



avatar

Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.