Ćwiczenia Na Łokieć

Spis treści

  1. Ćwiczenia na Łokieć
  2. Ćwiczenia rozciągające łokieć
  3. Ćwiczenia wzmacniające łokieć

Ćwiczenia na Łokieć

Łokieć tenisisty to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u osób uprawiających tenis. Jest to stan zapalny w obrębie stawu łokciowego spowodowany mikrourazami powstającymi w wyniku przeciążenia mięśni i ścięgien. Niestety, jest to dość bolesne i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jednak istnieje kilka ćwiczeń, które można wykonywać, aby złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia się.

Ćwiczenia rozciągające łokieć

Rozciąganie jest kluczowym ćwiczeniem w przypadku łokcia tenisisty. Pomaga ono rozluźnić mięśnie i ścięgna wokół stawu łokciowego, aby złagodzić ból i zapobiec dalszemu przeciążeniu. Oto kilka ćwiczeń rozciągających:

  • Podciąganie ręki – połóż dłoń na boku z palcem wskazującym skierowanym do góry, a następnie podciągnij łokieć do tułowia, aż poczujesz rozciąganie.
  • Rozciąganie ramienia – usiądź prosto i połóż dłoń na ramieniu, a następnie powoli unieś rękę do góry, aż poczujesz rozciąganie.
  • Rozciąganie łokcia – usiądź prosto i połóż dłoń na łokciu, a następnie powoli unieś rękę do góry, aż poczujesz rozciąganie.

Ćwiczenia wzmacniające łokieć

Ćwiczenia wzmacniające mogą pomóc zmniejszyć ból i przeciążenie stawu łokciowego, a także wzmocnić mięśnie i ścięgna wokół stawu. Oto kilka ćwiczeń wzmacniających:

  • Łapanie piłki – łap piłkę w dłonie i powoli ją zwijaj. Zwiń piłkę do 10 powtórzeń, a następnie powtórz ćwiczenie z drugą ręką.
  • Uginanie łokcia – połóż dłoń na stole i powoli unieś łokieć, aż poczujesz, że mięśnie są napięte. Zatrzymaj się na 5 sekund i powtórz ćwiczenie z drugą ręką.
  • Rozciąganie ścięgien – połóż dłoń na stole i powoli przyciągaj łokieć do tułowia, aż poczujesz napięcie. Zatrzymaj się na 5 sekund i powtórz ćwiczenie z drugą ręką.

Jeśli ból łokcia jest silny, należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące leczenia. Ważne jest, aby ćwiczyć regularnie, aby złagodzić ból i przyspieszyć proces gojenia. Ćwiczenia powinny być wykonywane 2–3 razy dziennie i powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb.


Czytaj też:



avatar

Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.