Ćwiczenia Na Przedramiona
Spis treści
- Ćwiczenia na przedramiona w domu
- Ćwiczenia na przedramiona z hantlami
- Jak ćwiczyć, aby pozbyć się bólu przedramienia?
- Podsumowanie
Głównie mężczyznom zależy na ładnym ukształtowaniu mięśni rąk. W tym również i przedramion, które powinny być silne i męskie. Wówczas imponują kobietom! Jednak w tej chwili także i wiele kobiet dba o wzmocnienie swoich przedramion. W tym przypadku nie chodzi o budowanie wielkich mięśni, a jedynie odpowiednie ich zarysowanie – a przede wszystkim wzmocnienie rąk! Wykonując odpowiednie ćwiczenia na przedramiona można uczynić je silniejszymi. Nie trzeba w tym celu wcale udawać się na siłownię! Wiele ćwiczeń jesteśmy w stanie wykonać w domu, bez specjalistycznego sprzętu. Można wykorzystywać domowe rzeczy do wykonywania ćwiczeń, albo zainwestować w proste, wszędzie dostępne akcesoria do ćwiczeń. Jakie konkretnie ćwiczenia są najlepsze? Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? I co zrobić, żeby pozbyć się bólu mięśni, jeśli wystąpi?
Spis treści:
- Ćwiczenia na przedramiona w domu
- Ćwiczenia na przedramiona z hantlami
- Jak ćwiczyć, aby pozbyć się bólu przedramienia?
- Podsumowanie
Ćwiczenia na przedramiona w domu
Ćwiczenia na przedramiona możemy wykonywać samodzielnie, w domu. Nie trzeba wcale przyjeżdżać czy przychodzić na siłownię, dzięki czemu można ćwiczyć częściej i w każdą pogodę. Często nawet z wykupionym karnetem trudno jest się zmobilizować do przybycia na siłownię, więc o wiele lepiej jeśli będziemy znać jakiś zestaw ćwiczeń do wykonania w domu. Wśród najlepszych propozycji są:
- unoszenie krzesła – nie trzeba wcale mieć w domu specjalnego sprzętu, żeby znaleźć odpowiednie obciążenie dla mięśni przedramion. Dzięki ćwiczeniom z obciążeniem zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać zamierzony efekt. Większość krzeseł świetnie się nadaje do tego ćwiczenia! Oczywiście, waga krzesła musi być odpowiednia, by móc je podnieść bez zrobienia sobie krzywdy. Kładziemy się na brzuchu, ustawiając krzesło przed sobą. Następnie chwytamy je za nóżki i unosimy. Później powoli opuszczamy i powtarzamy ćwiczenie. Na początek nie róbmy zbyt wielu powtórzeń. Dopiero z czasem, wraz z nabieraniem formy, można zwiększyć ich liczbę.
- rozciąganie mięśni przedramion – proste ćwiczenie, które potrafi jednak bardzo pomóc! Zaczynamy od wykonania klęku podpartego. Następnie jedną rękę pozostawiamy w początkowej pozycji, a drugą wykręcamy tak, by palce wskazywały na kolana. Nie wszystkim od razu się uda, jednak większości powinno. Jeśli w tej chwili przesuniemy lekko tułów do tyłu, poczujemy rozciągnięcie mięśni przedramion – i zresztą całej ręki. Później wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy rękę.
- pompki na przedramionach – to bardzo znane ćwiczenie, które pozwala wyćwiczyć różne partie mięśni. Jeśli odpowiednio się ustawimy, jesteśmy w stanie również znakomicie wzmocnić właśnie mięśnie przedramion. Wystarczy przyjąć nieco inną pozycję, to znaczy ustawić się jak do męskich pompek, ale oprzeć ciało na przedramionach. Pozostając w takiej pozycji delikatnie opuszczamy ciało, a następnie je podnosimy – jak w zwykłych pompkach.
Ćwiczenia na przedramiona z hantlami
Chcąc wyćwiczyć przedramiona, przede wszystkim trzeba odpowiednio je obciążać w czasie treningów. To szczególnie istotne dla mężczyzn, którzy nie tylko chcą wzmocnić mięśnie, lecz także je ładnie wyrzeźbić. Do tego trzeba zdecydowanie bardziej się przyłożyć. Ćwiczyć nie tylko z odpowiednią energią, ale również i z obciążeniem. Dlatego też lepsze od zwykłych ćwiczeń na przedramiona, wykonywanych bez sprzętu, są ćwiczenia z hantlami. Hantle zapewniają stosowne obciążenie, dzięki czemu łatwiej zbudować formę.
Jaki trening będzie najlepszy?
- uginanie przedramion z hantlami – proste ćwiczenie, które można wykonać stojąc lub siedząc. Chwytamy hantle nachwytem. Pamiętamy o wyprostowanych plecach i kontrolowaniu oddechu. Powoli uginamy ręce w łokciach, unosząc je. Następnie równie powoli powracamy do pozycji wyjściowej. Na początek nie wykonujmy zbyt wiele ćwiczeń, żeby się nie przeciążyć. Tym bardziej, że chwytanie nachwytem sprawia, że mięśnie mocniej pracują. Warto stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń – w miarę nabierania wprawy.
- uginanie przedramion w pozycji leżącej – do tego ćwiczenia warto mieć odpowiednią ławeczkę. Jednak jeśli ktoś jej nie posiada w domu, może położyć się na czymś innym – na przykład na ustawionych w rzędzie taboretach. Ważne by przyjąć pozycję leżącą, na jakimś podwyższeniu i wykonywać uginanie przedramion z hantlami. Punktami oparcia powinna być głowa, łopatki oraz pośladki. Hantle trzymamy podchwytem po obu swoich bokach. Unosimy ręce do góry, korzystając przede wszystkim z bicepsów oraz mięśni przedramion. Kontrolujemy też oddech.
- obracanie hantli w dłoni – kolejne ćwiczenie, które można wykonać z hantlami. Ćwiczenie wykonujemy stojąc. Rozstawiamy nogi na szerokość barków, uginając ręce w łokciach. Hantle powinny się jednak znaleźć nie w pozycji równoległej w stosunku do podłogi, a w pozycji prostopadłej do niej. Ręce również ustawiamy pod kątem prostym, by ramię i przedramię tworzyło kąt 90 stopni. Ćwiczenie polega na obracaniu nadgarstków, które są dodatkowo obciążone hantlami. Można każdą rękę ćwiczyć osobno, albo obydwie razem.
Wybierając dla siebie hantle, trzeba mieć na uwadze możliwości swojego ciała. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z intensywnym treningiem, nie kupujmy od razu zbyt dużego obciążenia. To prawda, mięśnie rosną i wzmacniają się przy intensywnym wysiłku, jednak jeśli nie będą dość mocne, by utrzymać ciężkie hantle, mogą ulec uszkodzeniu. Duże obciążenie nie jest zatem zalecane dla początkujących. Najlepiej wybrać najpierw hantle ważące 1 kilogram. Jeśli ktoś nie ćwiczył i tak od razu zauważy różnicę!
Jak ćwiczyć, aby pozbyć się bólu przedramienia?
Pierwsze efekty wykonywania ćwiczeń na przedramiona można zauważyć już po miesiącu, jeśli rzeczywiście ćwiczymy systematycznie i intensywnie. Oczywiście, nie będą to jakieś spektakularne różnice, jednak z pewnością znakomicie zmotywują do dalszej pracy. Jednakże ćwiczenia na przedramiona wykonuje się nie tylko po to, by zbudować większe mięśnie. Odpowiednie ćwiczenia potrafią też poradzić sobie z bólem. Są więc formą rehabilitacji, fizjoterapii. To luźne ćwiczenia, które nie zbudują mięśni, jednak przyniosą ulgę, gdy z różnych powodów dopada nas ból. Wiele osób chciałoby dowiedzieć się jak ćwiczyć, by sobie pomóc.
Oto kilka propozycji
- rozciąganie mięśni przedramienia – ćwiczenie pomaga rozciągnąć mięśnie, których przykurcz prowadzi często do wystąpienia bólu. Jest bardzo proste i może być wykonane wszędzie. Stajemy przy biurku czy stole. Kładziemy na jego brzegu dłoń, układając palce tak, by były zwrócone w stronę kolan. Dłonie opieramy wewnętrzną stroną o stół. Następnie wykonujemy ruch lekkiego nacisku, który stopniowo rośnie. Po chwili rozluźniamy mięśnie. Następnie powtarzamy nacisk, przytrzymujemy chwilę i znów rozluźniamy mięśnie. Powtórzmy ćwiczenie kilka razy.
- używanie ściskacza do rąk – świetnym sposobem na ćwiczenie mięśni jest używanie specjalnego urządzenia, czyli ściskacza do rąk. To niewielki przyrząd, który mieści się w dłoni i który służy zarówno do trenowania mięśni, jak i do niwelowania stresu. Często ból mięśniowy pojawia się właśnie przez stres, więc jest to jedno z akcesoriów, które niewątpliwie warto posiadać! Najlepszy będzie sprężynowy ściskacz, który świetnie się dopasuje do kształtu dłoni. Ściskacze stosowane są zarówno do budowania mięśni, jak i w rehabilitacji. Wystarczy tylko ściskać przyrząd ręką. W podobny sposób można stosować specjalną, małą piłeczkę.
- prostowanie ramion w nacisku – ćwiczenie, które można wykonać w każdym miejscu, zawsze i bez żadnego specjalnego sprzętu. Stajemy w lekkim rozkroku, z nogami ustawionymi równolegle do ramion. Następnie zginamy lekko ramiona, przykładając do siebie dłonie wewnętrzną stroną. Staramy się wyprostować obydwie ręce, dociskając je do siebie wzajemnie. Palce kierujemy ku górze, ale obracamy również w naszym kierunku i na zewnątrz. Po chwili rozluźniamy mięśnie, odpoczywamy, a potem zaczynamy ćwiczenie od początku. Powtarzamy je kilka razy.
Jeśli ból jest spory, warto nie tylko ćwiczyć, lecz również wykorzystać możliwości tkwiące w masażu. Masaż przedramienia rozluźnia mięśnie i przynosi ulgę!
Podsumowanie
Ćwiczenia na przedramiona – jak zresztą każde – mają największy sens w połączeniu z odpowiednim żywieniem. Nie da się osiągnąć sukcesu, jeśli z jednej strony mocno trenujemy, ale z drugiej objadamy się niezdrowym jedzeniem. Nie chodzi bynajmniej o to, żeby wszystkiego sobie odmawiać! Trzeba jednak znaleźć we wszystkim umiar, pilnować bilansu kalorycznego i unikać produktów niezdrowych, przetworzonych. Nie tylko pozwoli to szybciej uzyskać wymarzoną formę oraz wygląd, ale też pozytywnie wpłynie na zdrowie!
Rozgrzewaj się!
Nie wolno zapominać o rozgrzewce i trzeba pilnować systematyczności treningów. Pamiętajmy, że utrzymanie kondycji wymaga nie tylko ćwiczeń docelowych, lecz także podtrzymujących. To, że schudniemy czy zbudujemy wspaniałą tkankę mięśniową nie oznacza, że tak będzie zawsze. Jeśli nie podejmiemy trudu zmiany całego swojego życia na zdrowsze, aktywniejsze, szybko nasze wysiłki pójdą na marne. Dlatego warto ćwiczyć regularnie. Nie tylko osiągniemy lepsze, wymarzone efekty, lecz trening wejdzie nam w nawyk, dzięki czemu nie będziemy już musieli się do niego zmuszać. Za kilka miesięcy ćwiczenia staną się dla nas czymś naturalnym.
Trenuj kompleksowo
Najlepiej jest trenować kompleksowo całe ciało – właśnie dlatego w artykule opisaliśmy ćwiczenia na przedramiona. Wiele osób (zwłaszcza mężczyźni) trenuje bicepsy i tricepsy, zapominając o mięśniach przedramion, przez co cała ręka wygląda później nieco śmiesznie. Kompleksowy trening odbije się pozytywnie na naszym życiu, poprawiając wygląd oraz samopoczucie! Warto zacząć już dziś – w trosce o lepszą przyszłość!
Czytaj też:
- Ćwiczenia Na Zeza
- Ćwiczenia Na Pozbycie Się Wody Z Organizmu
- Ćwiczenia Na Plecy Bolące
- Ćwiczenia Na Zapalenie Rozcięgna Podeszwowego
- Ćwiczenia Na Spalanie Tłuszczu Z Brzucha
Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.