Ćwiczenia Na Ramiona

Spis treści

  1. Ćwiczenia na ramiona. Kiedy efekty?
  2. Ćwiczenia na ramiona w domu
  3. Ćwiczenia na ramiona z hantlami
  4. A może siłownia?
  5. Podsumowanie

Kiedy kobiety zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, popełniają zwykle dość powszechny błąd: skupiają się na dolnych partiach ciała. Koncentrując się wyłącznie na brzuchu i nogach, dbają tak naprawdę o te rejony, które najrzadziej prezentuje się światu. W końcu znacznie częściej eksponujemy górę – szczególnie latem, kiedy nosimy lekkie sukienki czy koszulki na ramiączkach. Nie zaniedbuj swoich ramion i pleców – wskocz w strój treningowy, poznaj przykładowe ćwiczenia na ramiona dla dziewczyn i rozpocznij aktywność według naszych wskazówek!

Spis treści:

Ćwiczenia na ramiona. Kiedy efekty?

Każdy, kto podejmuje się treningów, zastanawia się, jak szybko można uzyskać efekty. Jeśli Twoim problemem są obwisłe ramiona, chcesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu i poprawić elastyczność skóry w tamtych okolicach, konieczny będzie przemyślany plan działania. Postaraj się uwzględnić w treningu jak najwięcej ćwiczeń na ramiona. Efekty przyjdą, ale nie oczekuj, że pojawią się z dnia na dzień. Paradoksalnie im mniej wcześniej ćwiczyłaś, tym szybciej zobaczysz różnicę – możesz dostrzec ją wtedy nawet po tygodniu. W pełni wyraźne rezultaty pojawią się jednak najwcześniej po kilku tygodniach, a nawet kilku miesiącach.

Kwestią numer jeden powinna być dla Ciebie systematyczność. Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność i zupełnie zapominać o odpoczynku. Jeśli z ćwiczeniami nie było Ci w ogóle po drodze, a teraz biegasz na siłownię 7 razy w tygodniu, Twój organizm długo tak nie pociągnie. Koniecznie zapewnij sobie okres potrzebny na regenerację. Wbrew obiegowemu przekonaniu mięśnie rosną właśnie wtedy, gdy odpoczywasz, a nie wtedy, kiedy wykonujesz mordercze ćwiczenia. Nie zapominaj także o rozgrzewce!

Kwestia numer dwa to działanie kompleksowe. Możesz zapomnieć o pięknej figurze – w tym o smukłych ramionach – jeśli w parze z ćwiczeniami nie będzie szła dieta. Nawet rozbudowane, stosunkowo duże mięśnie mogą pozostawać niewidoczne, jeśli przykrywa je gruba warstwa tłuszczu. Przemyślany, zbilansowany jadłospis pomoże Ci schudnąć i lepiej wyeksponować efekty ćwiczeń siłowych.

Ćwiczenia na ramiona w domu

W pierwszej kolejności zamierzamy Ci zaproponować ćwiczenia nie wymagające żadnego specjalistycznego sprzętu. Możesz je wykonywać u siebie, nawet wtedy, gdy masz ciasne mieszkanie. Koniec z wymówkami – że karnet na siłownię za drogi, że nie masz przyrządów, że za mało miejsca… Sukces jest także w zasięgu Twojej ręki! Wystarczy, że zmobilizujesz się do działania, a poniższe ćwiczenia na ramiona w domu zdziałają cuda!

  • Wznosy ramion po turecku – usiądź wygodnie, skrzyżuj nogi i ustaw się w pozycji po turecku. Złóż dłonie i zatrzymaj je na wysokości łopatek. Łokcie skieruj na zewnątrz, a palce – w stronę twarzy. Powinnaś odczuć napięcie. Unoś tak złożone ręce do góry, aż do wyprostowania. Wykonaj 2 serie po 20 powtórzeń.
  • Ściąganie przedramion – ustaw się w wyprostowanej pozycji. Skrzyżuj nogi – jedną lekko ugnij, a drugą delikatnie unieś do góry. Złoż dłonie na wysokości klatki piersiowej. Postaraj się wraz z wydechem ściągnąć przedramiona do środka, a następnie powrócić do bazowej pozycji. Wykonaj 3 serie po 16 powtórzeń.
  • Pompki – jedne z najskuteczniejszych ćwiczeń na triceps. Przyjmij pozycję i umieść dłonie dokładnie pod barkami (pilnuj, żeby nie rozstawić ich szerzej). Jeśli wysokie pompki sprawiają Ci zbyt dużą trudność, oprzyj się na kolanach, a raczej na udach tuż nad kolanami (dzięki temu nie obciążysz za bardzo rzepki kolanowej. Trzymaj dłonie blisko talii, wyprostuj plecy i zniż ciało do ziemi, a następnie powróć do pozycji wyjściowej siłą ramion. Powtórz 15 razy.
  • Pompki szwedzkie z pulsowaniem – do wykonania tego ćwiczenia na ramiona potrzebne Ci będzie krzesło. Stań tyłem do krzesła i oprzyj na nim wyprostowane ręce (staraj się utrzymać je w jednej linii z barkami). Wyciągnij nogi przed siebie tak, żeby oprzeć się na piętach. Opuszczaj powoli ciało do ziemi, aż zegniesz łokcie pod kątem prostym. Będąc w takiej pozycji, wykonaj podwójne pulsowanie. Powoli wyprostuj ręce i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
  • Odwrócone pompki – połóż się na plecach i przyjmij pozycję analogiczną jak do wykonania mostka. Unieś siłą mięśni biodra, tułów i pośladki. Na zmianę prostuj i zginaj ramiona w łokciach. Uważaj, żeby pośladki nie dotykały podłogi! Wykonaj 20 powtórzeń.
  • Z deski do pompki – przyjmij ustawienie jak do klasycznej pompki. Zegnij jedną rękę i oprzyj się na samym przedramieniu. Później ugnij drugą i obniż całe ciało, przenosząc ciężar na przedramiona. Utrzymaj przez kilka sekund pozycję deski. Nie uginaj ramion, biodra trzymaj nisko, a brzuch niech będzie cały czas napięty. Powróć do pozycji wyjściowej, prostując najpierw jedną, a potem drugą rękę. Powtórz 12 razy na każdą stronę.

Ćwiczenia na ramiona z hantlami

Chcąc rozbudować ramiona jeszcze mocniej, powinnaś rozpocząć ćwiczenia z obciążeniem – dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, ale i kobiet. Nie oznacza to wcale, że konieczne będą wycieczki na siłownię. Najprostszym, a jednocześnie najtańszym wyjściem z tej sytuacji jest zakup hantli i wykonywanie treningów w domu. Poniżej odnajdziesz proste ćwiczenia na ramiona z hantlami. Obciążenie nie musi być duże. Nie musisz też inwestować w fachowy sprzęt – jeśli chcesz, możesz zastąpić go dwiema półlitrowymi butelkami wody mineralnej. Pamiętaj jednak, że hantle są wygodniejsze w obsłudze.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń z obciążeniem:

  • Wznosy ramion w skłonie – stań tak, żeby nogi były w lekkim rozkroku. Pochyl się do przodu, ściągnij barki, wyprostuj ramiona i opuść ręce z hantlami w dół. Następnie rytmicznie unieś ramiona do boku – w taki sposób, aby utworzyły jedną, poziomą linię. Jeśli wykonasz ćwiczenie porządnie, poczujesz, że górna część ciała zacznie pracować. Opuść ramiona i znów unieś je w bok – powtórz taki ruch 10 razy.
  • Wznosy ramion w przód i w bok – ćwiczenie bardzo podobne do poprzedniej propozycji, jednak zamiast unoszenia obu ramion do boku należy unieść w tym samym czasie jedno ramię w bok, a drugie przed siebie. Wymaga to skupienia i koncentracji – łatwo pomylić ręce. Wykonaj 15 powtórzeń.
  • Ćwiczenie na przedramiona – wyprostuj ramiona i wyciągnij ręce przed siebie. Zegnij ręce w łokciach i unieś je w górę (grzbietem dłoni ku górze). Powtórz 15 razy. Następnie obróć dłoń w drugą stronę i powtórz kolejne 15 razy. Wykonuj to ćwiczenie bardzo powoli i uważnie – staraj się zaobserwować, jak mięśnie angażują się do pracy.
  • Ćwiczenie na triceps nad głową – jeśli dasz radę, wykorzystaj do tego ćwiczenia na ramiona cięższe hantle. Wyprostuj ręce wysoko nad głową i powoli opuszczaj hantle, uginając łokcie. Nie spiesz się, trzymaj wciągnięty brzuch i proste plecy. Powtórz 15 razy.
  • Ćwiczenie na biceps nad głową – lekki rozkrok, ramię zgięte w łokciu. Przyciągaj rękę do klatki piersiowej – 10 razy jedną, a 10 razy drugą.
  • Wyprost w tył – ugnij delikatnie nogi w kolanach i pochyl ciało do przodu. Zegnij ręce w łokciach, trzymając je blisko ciała. Hantelki trzymaj chwytem młotkowym. Ostrożnie i powoli zacznij prostować ramiona, sięgając jak najdalej w tył. Nie zmieniaj jednak pozycji łokci. Poczuj, jak pracuje triceps! Wykonaj 15 powtórzeń.
  • Rozpiętki-motylki – zejdź do pozycji ćwierćprzysiadu. Pozostań wyprostowana, ale pochyl się do przodu i przenieś ręce przed siebie. Dłonie powinny znajdować się gdzieś na linii twarzy. Unieś ręce na boki, otwierając tym samym ramiona. Z pewnością poczujesz spięcie w ramionach i plecach. Nie puszczaj łopatek, nie rozluźniaj brzucha i nie wyginaj zbytnio lędźwiowego odcinka kręgosłupa! Opuść ręce i powtórz ruch 15 razy.
  • Wiosłowanie w pochyleniu – ta sama pozycja wyjściowa. Tym razem złap hantelki nie chwytem młotkowym, ale podchwytem. Przyciągaj dłonie do mostka, prowadząc łokcie blisko ciała. Pracują tutaj plecy, biceps i triceps. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń.

A może siłownia?

A co, kiedy w domowym otoczeniu nie możesz się zmotywować, żeby wykonywać ćwiczenia na ramiona? Siłownia czeka na Ciebie otworem! Dziś już nikogo nie trzeba uświadamiać, że trening siłowy nie jest jedynie domeną mężczyzn – coraz częściej za sztangę chwytają także kobiety. Wizyty na siłowni pomogą Ci utrzymać systematyczność ćwiczeń i dawać z siebie 100%, dzięki czemu wypracujesz mocne i smukłe ramiona szybciej niż myślisz!

  • Zginanie przedramion ze sztangą – stań w lekkim rozkroku, dociśnij stopy do podłoża i ugnij nogi w kolanach. Trzymaj proste plecy, ściągnij łopatki, łokcie blisko ciała. Złap sztangę podchwytem (ręce od spodu) na szerokość barków. Ugnij ręce w łokciach tak, żeby przekroczyć kąt prosty. Gdy poczujesz napięcie bicepsów, powolutku powróć do pozycji startowej. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń.
  • Swingi kettlami – złap dwa kettle, wyprostuj się i napnij mięśnie brzucha. Zegnij lekko nogi w kolanach, pochyl się do przodu i rozpocznij naprzemienne wymachy obciążeniem w górę. Ruch do góry powinien trwać dwa razy szybciej niż ten w dół, a na końcu każdej z faz powinna mieć miejsce sekunda zatrzymania. Powtórz po 15 razy na stronę.
  • Ćwiczenie na wyciągu bramowym – żeby pozbyć się obwisłej skóry w okolicy tricepsów, poćwicz na górnym wyciągu bramowym. Zwykły drążek wymień jednak na linę z uchwytami po bokach. Stań w rozkroku (nogi nieco szerzej niż biodra), złap linę i trzymając proste plecy, pochyl się lekko do przodu. Łokcie trzymaj blisko ciała i pracuj nimi, na zmianę uginając je i prostując. Trzymaj ciało stabilnie, pracować powinny tylko ręce. Wykonaj 8-10 powtórzeń w 3 seriach.

Podsumowanie

Ćwiczenia na ramiona, podobnie jak każdy inny trening, mają największy sens wtedy, gdy towarzyszy im stosowna dieta. Świadomość tego, czym są piramida żywieniowa i bilans kaloryczny oraz wykorzystywanie tej wiedzy w tworzeniu codziennego jadłospisu przyniosą doskonałe efekty. Pamiętaj o regularności i podtrzymywaniu motywacji. Najlepiej trenuj nie tylko tę jedną partię, ale całe ciało. Tak jak pisaliśmy we wstępie – trening absolutnie nie powinien omijać górnych partii ciała. Jednocześnie dolne mięśnie, a zwłaszcza okolice brzucha i ud, zasługują na nie mniejszą uwagę.


Czytaj też:



avatar

Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.