Ćwiczenia Na Cellulit

Spis treści

  1. Ćwiczenia na cellulit na udach – efekty
  2. Jakie ćwiczenia na cellulit w domu?
  3. Podsumowanie

Cellulit, zwłaszcza ten ud i pośladków, prześladuje coraz więcej z nas. Według różnych statystyk dotyka on od 85 do 98% dojrzałych kobiet. Mało tego – problem okazuje się zmorą również nastolatek i mężczyzn. Tusza nie ma tu nic do rzeczy – mamy raczej do czynienia z przypadłością cywilizacyjną, do której skłonności nabywamy genetycznie i prowadząc siedzący tryb życia. Skąd bierze się pomarańczowa skórka, na czym polega ta przypadłość i jak zapobiec pogarszaniu się sprawy? Podpowiadamy, jakimi ćwiczeniami zwalczyć, a przynajmniej zmniejszyć cellulit na udach!
Spis treści:

Ćwiczenia na cellulit na udach – efekty

Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona pod skórą, przerośnięta w nieestetyczny sposób tkanka tłuszczowa. Najczęściej dokucza nam cellulit pośladków, ud i bioder – niestety na tym lista się nie kończy, a wiele kobiet skarży się także na pomarańczową skórkę w okolicach brzucha i tylnej części ramion. Wszystkie te części ciała są newralgicznymi punktami ze względu na to, że tkanka tłuszczowa w specyficzny sposób uciska obecne w nich naczynia krwionośne. Właśnie przez ten ucisk komórkom brakuje tlenu i stają się one coraz słabiej odżywione. Pokrewnym problemem jest zaleganie toksyn – naczynia limfatyczne zwyczajnie nie nadążają z ich odprowadzaniem z organizmu. Wszystko to składa się na przykry efekt – pod skórą zbierają się grudki tłuszczu, a niegdyś gładkie uda zaczynają przypominać swoją fakturą pomarańczę. Jeszcze inną kwestią jest cellulit wodny – wtedy pod skórą zamiast tłuszczu gromadzi się woda.

Najpierw grudkowate zmiany są ledwie dostrzegalne; widzimy je dopiero wówczas, gdy delikatnie uciśniemy skórę w problematycznym rejonie. Na kolejnym etapie nierówności stają się widoczne gołym okiem; niepotrzebna jest żadna zewnętrzna ingerencja. Z czasem cellulit staje się coraz wyraźniejszy i zajmuje coraz większą powierzchnię; jakby tego było mało, skóra nabiera lekko pomarańczowego koloru. W ostatnim etapie dolegliwości są na tyle silne, że w podskórnych tkankach pojawia się stan zapalny. Mamy wtedy do czynienia z cellulitem właściwym, czyli prawdziwie dokuczliwym schorzeniem.

Do cellulitu można podejść na dwa sposoby: albo próbować go pokonać, albo się z nim zaprzyjaźnić. Tak czy inaczej warto przynajmniej dołożyć starań, żeby nie było gorzej. Tym z Was, w których tli się duch walki, należy się najpierw odrobina wyjaśnień. Skąd w zasadzie bierze się ten problem i czy możliwa jest likwidacja jego przyczyn? Jeśli chodzi o etiologię, rzadko mamy do czynienia z wyłącznie jedną przyczyną. O wiele częściej cellulit ud i innych części ciała wynika z nawarstwienia się kilku współwystępujących czynników. Właśnie dlatego tak trudno jest podjąć z nim walkę, zlokalizować i wyeliminować źródło niedogodności.

Co z pewnością wiemy, to to, że poprzednie pokolenia nie miały z cellulitem aż tak dużych problemów. Najprawdopodobniej stał się naszą zmorą, ponieważ na talerzach ląduje dziś przetworzona żywność, a większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. To jednak nie koniec złych nawyków, które wpływają na pojawienie się cellulitu. Na wystąpienie pomarańczowej skórki mają wpływ między innymi takie czynniki, jak:

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • nadmierne spożywanie kawy,
  • niewystarczające nawadnianie organizmu w ciągu dnia,
  • wady postawy,
  • nadmierne opalanie,
  • nadużywanie gorących kąpieli,
  • chodzenie w zbyt ciasnych ubraniach,
  • długotrwały stres,
  • bezsenność i inne problemy ze snem,
  • nieprawidłowe krążenie żylno-limfatyczne,
  • wahania hormonalne, w tym nadmierna produkcja estrogenów (gdy jest ich za dużo, powodują one przyrost wagi i wystąpienie obrzęków – stąd bierze się np. osławiony cellulit w ciąży).

Jak widać, na część z tych czynników mamy mniejszy, a na inny większy wpływ. Najważniejsze kroki, jakie należy podjąć w walce z cellulitem, to z pewnością połączenie regularnej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Bez ćwiczeń możemy w zasadzie zapomnieć o widocznych efektach.

A propos efektów ćwiczeń na uda: kiedy można zacząć ich wypatrywać? Jeśli na co dzień nie jesteś aktywna i nagle zaczniesz intensywnie trenować, najprawdopodobniej efekty pojawią się już po tygodniu – z organizmu zejdzie nadmiar wody i spalona zostanie pierwsza tkanka tłuszczowa. W przeciwnym razie na początkowe rezultaty trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka tygodni, a na poważne zmiany w wyglądzie ud – nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Mało tego: nic nie trwa wiecznie, a żeby efekty pozostały z Tobą na dłużej, musisz zmobilizować się do systematycznych ćwiczeń i zmiany trybu życia na zdrowszy. Poznaj kilka sprawdzonych ćwiczeń ujędrniających i postaraj się wdrożyć je do swojego planu dnia!

Jakie ćwiczenia na cellulit w domu?

Regularna aktywność fizyczna skoncentrowana na partiach dotkniętych cellulitem powinna przynieść zadowalające rezultaty. Ćwiczenia powinny stanowić podstawową metodę zwalczania pomarańczowej skórki. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć – ostre treningi wbrew pozorom nie stanowią dobrej metody w walce z cellulitem. Zacznij od prostszych i mniej wymagających ćwiczeń – w przeciwnym razie już na starcie się przetrenujesz i zafundujesz sobie kilkudniową, bolesną przerwę. Warto pamiętać, że odpowiedzialny za zakwasy kwas mlekowy powoduje zakwaszanie organizmu i sprzyja utrwalaniu cellulitu, a więc wywołuje dokładnie odwrotny efekt, niż chciałybyśmy uzyskać.

Jakie ćwiczenia na cellulit sprawdzą się najlepiej? Postaw na tradycyjne przysiady, nożyce, świece i inne proste ćwiczenia, które można bez problemu wykonywać w domowym zaciszu. Jednocześnie pamiętaj, że przyniosą one rezultat jedynie wtedy, jeśli wykażesz się systematycznością i będziesz wykonywać dużo powtórzeń. Dla zwiększenia efektów możesz sięgnąć po taśmę fitness i obciążniki.

W przypadku, gdy zależy Ci na jak najszybszych i kompleksowych efektach, postaw na zróżnicowane aktywności sportowe. Do celu pomogą Ci dotrzeć ćwiczenia cardio i ogólny ruch, który wpłynie na całe ciało. Bardzo skuteczny jest trening aerobowy– bieganie, jazda na rowerze, pływanie, steper. Ważny jest nie tyle wybór konkretnej aktywności, co wykonywanie jej systematycznie (3-5 razy w tygodniu) i intensywnie. Nadrzędną funkcję powinien pełnić trening siłowy. Nie stroń od wolnych ciężarów – hantli i sztang. Wtedy zaangażujesz do pracy największą liczbę mięśni, a do tego spalisz najwięcej kalorii. Nie porywaj się jednak z motyką na słońce. Jeśli nigdy wcześniej nie odwiedziłeś siłowni, najprawdopodobniej będzie Ci potrzebna pomoc trenera lub bardziej doświadczonych znajomych.

A jakie ćwiczenia na cellulit można wykonywać w domu? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych propozycji ujędrniających uda i pośladki.

  • Przysiady – najlepszy oręż w walce z cellulitem. Ustaw stopy równolegle, mniej więcej na szerokość bioder. Napnij brzuch i rozpocznij przysiady. Z wydechem ugnij kolana i przykucnij – trochę tak, jakbyś chciała usiąść na niewidzialnym krześle. Z kolei z wdechem powróć do pozycji wyjściowej. Dla lepszego efektu zepnij wtedy pośladki. Powtórz całość minimum 20 razy!
  • Hula-hop – wciągnij brzuch i stań w rozkroku. Następnie ugnij kolana, ustaw hula-hop równolegle do podłoża na wysokości talii i wpraw je w ruch, starając się utrzymać je na tym samym poziomie. To niepozorne ćwiczenie nie jest tylko zabawą dla dzieci, ale doskonałym sposobem rozprawienia się z cellulitem ud, pośladków i brzucha. Zaczynając, ćwicz parę razy dziennie po kilka minut – wybierz szerokie i jak najlżejsze plastikowe koło. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz przerzucić się na bardziej specjalistyczne przyrządy, np. cięższe hula-hop z kulkami masującymi. Zaleca się też zwiększenie długości treningu do kilkunastu, a nawet 20 minut.
  • Ćwiczenie z piłką – weź dmuchaną, dużą piłkę gimnastyczną i połóż się na plecach. Ręce powinny być ustawione na ziemi, wzdłuż tułowia. Piłkę umieść między stopami, a następnie podnieś w górę – trzymając ją w takiej pozycji, kilka razy ją uciśnij. Wracając do pozycji wyjściowej, pamiętaj, żeby ugiąć nogi pod kątem 45 stopni. Na dole również pościskaj piłkę. Wykonaj 20 powtórzeń.
  • Wznosy nogi w klęku podpartym – przyjmij pozycję klęku podpartego (kolana na ziemi, głowa i kręgosłup w prostej linii, dłonie pod barkami, napięte pośladki i brzuch). Zegnij kolano pod kątem prostym, zrób wydech i unoś nogę. Jeśli wykonasz ćwiczenie prawidłowo, udo będzie ustawione równolegle do podłoża. Powtórz 10 razy i zmień nogę.
  • Wznosy pośladków – ułóż się wygodnie na plecach. Ręce opuść wzdłuż ciała, nogi wyprostuj. Stopy rozstaw mniej więcej na szerokość bioder. Biorąc wydech, unieś pośladki i zepnij je na parę sekund. Oprzyj ciężar na palcach stóp i pilnuj, żeby głowa, ramiona i całe barki nie oderwały się od podłogi. Opuść pośladki wraz z wdechem; nie luzuj jednak napięcia, a od razu powtórz całość 10 razy. Inna wersja tego ćwiczenia zakłada podparcie nogi; wtedy lewe podudzie podeprzyj nad prawym kolanem, a prawe nad lewym.
  • Wyprost nogi – pozycja na plecach, nogi wyprostowane. Ułóż się na lewym boku, głowę wesprzyj na ręce i unieś lewą nogę w góry. Staraj się dosięgnąć nią jak najwyżej, ale nie uginać jej w kolanie. Wykonaj 10 powtórzeń i zmień stronę.
  • Rozciąganie – wielu kobietom, które trenują balet i jogę, udaje się całkowicie pozbyć cellulitu. Podczas rozciągania tłuszcz zalegający między skórą a mięśniami powoli się rozbija, a grudkowatość stopniowo zanika.

UWAGA: każdą aktywność fizyczną, a już zwłaszcza ćwiczenia siłowe, rozpoczynaj od rozgrzewki. Wystarczy kilka minut truchtu, rozciąganie, skręty tułowia, krążenie ramion i inne standardowe czynności, które dobrze kojarzymy z lekcji wf-u.

Podsumowanie

Absolutnie kluczowe składowe sukcesu to systematyczność i działanie na wielu polach. Podkreślmy to raz jeszcze: ćwiczenia na cellulit mają największy sens wtedy, gdy zostaną połączone z odpowiednią dietą i pilnowaniem stosownego bilansu kalorycznego. Nie da się wygrać z pomarańczową skórką, nadużywając alkoholu, kawy i słodzonych napojów. Zamień szkodliwe płyny na wodę mineralną, postaw na błonnik, antyoksydanty i minerały. Stroń od nadmiaru soli i mocno przetworzonego jedzenia. Czerwone mięso ogranicz, a najlepiej zastąp rybami; z kolei słodycze wymień na zdrowe przekąski, np. marchewki. Pamiętaj, aby włączyć do diety warzywa i owoce! Możesz także wypróbować antycellulitowy, drenujący masaż i specjalne kremy – traktuj je jednak wyłącznie jako dodatek do zdrowego trybu życia.


Czytaj też:



avatar

Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.