Ćwiczenia Na Płaskostopie Poprzeczne I Podłużne

Spis treści

  1. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne
  2. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne
  3. Ćwiczenia na płaskostopie podłużne

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne

Płaskostopie poprzeczne i podłużne to jedna z najczęściej występujących dolegliwości stóp. Jest to stan, w którym pięta zostaje zbytnio wysunięta w kierunku podłogi, co powoduje ból oraz ograniczenie ruchomości. W celu złagodzenia objawów i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stóp, istnieje szereg ćwiczeń, które można wykonywać, aby poprawić ich stan. Poniżej wymieniono kilka z nich.

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne

  • Robienie kulki z papieru - rozciąganie palców stóp poprzez chwytanie kulki papieru i próbę jej zgniatania.
  • Rozciąganie palców - rozciąganie palców obu stóp i utrzymywanie ich w tej pozycji przez ok. 5 sekund.
  • Rozciąganie łuków stopy - przytrzymywanie stopy w pozycji wyprostowanej i staranne rozciąganie palców stopy w kierunku łuku stopy.
  • Rozciąganie całej stopy - umieszczenie stopy na piłce i „rozciąganie” piłki na boki, aby rozciągnąć stopę.
  • Stopy na skakance - skakanie na skakance przez ok. 5 minut, aby wzmocnić mięśnie i stawy.

Ćwiczenia na płaskostopie podłużne

  • Rozciąganie ścięgien wokół stawu skokowego - stanie w miejscu i rozciąganie ścięgien za pomocą lekkiego nacisku na piętę.
  • Rozciąganie mięśni Achillesa - rozciąganie mięśni Achillesa poprzez wyprostowanie stawu skokowego i przytrzymanie tej pozycji przez 10 sekund.
  • Rozciąganie łuku stopy - przytrzymanie stopy w pozycji wyprostowanej i staranne rozciąganie palców stopy w kierunku łuku stopy.
  • Odbijanie się piętą - stanie na jednej nodze, uniesienie drugiej w górę i odbijanie się piętą, aby wzmocnić mięśnie i stawy.
  • Rotacja pięty - umieszczenie pięty na piłce i rotacja pięty wokół piłki, aby rozciągnąć mięśnie i stawy.

Powyższe ćwiczenia to tylko niektóre z wielu ćwiczeń, które mogą pomóc w leczeniu płaskostopia poprzecznego i podłużnego. Zaleca się, aby wykonywać je codziennie, aby złagodzić dolegliwości i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stóp. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich wykonywania.


Czytaj też:



avatar

Trenerka personalna, autorka tekstów z tematyki fitnessu i ćwiczeń. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technik treningowych, aby pomóc ludziom w osiąganiu ich celów fitnessowych. Posiada certyfikaty zarządzania zdrowiem i fitnessem oraz dietetyki. Laura jest członkiem National Academy of Sports Medicine i jest wykształcona w najnowszych trendach w dziedzinie fitnessu, od postawy ciała po trening funkcjonalny i ćwiczenia siłowe.